Yaratıcı Ofis Dekorasyonu Ortamları Ve Yerleşim Planı Nasıl Olmalıdır ?

  1. Ana Sayfa
  2. >
  3. Yaratıcı Ofisler Ve Ortamlar
  4. >
  5. Yaratıcı Ofis Dekorasyonu Ortamları Ve...


Genellikle bir çoğumuzun aklına ofis denilince klasik sade beyaz duvarlar, dosyalar için yapılmış özel bölümler gelmekte ama bir de beynimize adeta kazınan o yaratıcı ofisler vardır ki bunların en iyi örnekleri daha önceki makalemizde bahsettiğimiz gibi herkes tarafından bilinen markalar olan Google, Facebook, Zynga gibi dünyanın en iyi firmalardır. Peki yaratıcı ofis ortamlarında ki tasarım illaki uç sınırlarda mı gezmeli ? Aslında hem şık ve gösteriş sahibi, hem de aynı zamanda personellerin dikkatlerini fazlalaştıracak ve yaratıcılıklarını anında ortaya dökmelerine yardımcı olacak minimal ofisler’de mevcuttur.

1. Peki O Halde Verimliliği Ve Yaratıcılığı Besleyecek Olan Bu Yerleşim Planı Nasıl Olmalı ?

Hemen Hafızanıza birbiriyle devamlı olarak irtibat halinde olan departmanların ve personellerin yakın konumlandırılması, yazıcı ve benzeri elektronik aletlere ulaşmanın kolay olması verimlilik düzeyini fazlalaştırmak için kafi’dir düşüncesi geliyor mu ? Aslen bu konular önemlidir ama bu düşüncenin ne kadar yeterli olacağı tartışmak konusudur.

Dekorasyonda tercih edilen ofisin adeta olmazsa olmazı sandalye ve masanın rotasyonun’dan aydınlatmaya, iklimlendirme ve havalandırma yapısına kadar bütün ince detaylar personelin faydası üzerinde direkt olarak etki eder. Dolayısıyla bu sebeple yerleşim planı yapıyorken aşağıdaki niteliklere dikkat;

-Personellerin arasında muhakkak belirli bir boşluk bırakılmalıdır aşırı dip dibe konumlandırmak iyi değildir.

-İklimlendirme sisteminin rotasyonuna ve derecesine dikkat edin ne çok soğuk ne de sıcak olmalıdır.

-Elemanlar çalışma saatlerinin bir çoğunu sandalyenin üstünde oturarak geçirecekleri için rahat bir model seçilmelidir.

2.İnsan Üzerinde Büyük Etki Bırakan Renkler Seçim Konusun’da Dikkat Edilmesi Gerekenlerden.

Bir ortamın renkleri toplum psikolojisi üzerinde önemli rol oynamaktadır, ve bu önemli etki ayrıca bilim açısından olumlu ya olumsuz etki olarak sınıflandırılıp bizzat kanıtlanmıştır, Dolayısıyla üzerimizde ciddi etki bırakan bu renkleri yaratıcı ofis tasarımlarında istenen doğru biçimde etki gösterecek şekillerde kullanmanız durumunda personellerin verimini oldukça arttırabilirsiniz. Gelelim Renklerin Özelliğine;

Beyaz (WHITE): Saflığı Berraklığı Temsil Ettiği İçin Psikolojimizde İç Açıcı Rol Oynar Ama Hata Potansiyelini Fazlalaştırdığı İçin Her Yeri Beyaza Boyamayın.

Yeşil (GREEN): Bize Doğayı Hatırlatarak Yaratıcılığımıza Direkt Olarak Etki Eden Bu Rengi Kesin Kullanmalısınız.

Mavi (BLUE): Hani Bazen Başımızı Kaldırıp Gökyünüze Doğru Bakmak İsteriz Ve Oldukça Rahatlarız Öyle Değilmi İşte Bu Renk Bize Masmavi Gökyüzünü Hatırlattığı İçin Oldukça Faydalıdır Ve Sizi Relaks Konuma Sokar Ama Bu Rengib Fazla Kullanımı İse Ters Tepki Yaratır Ve Sizi Olumsuz Bir Şekilde Etkilemektedir.

Sarı (YELLOW): Çalışanların Enerjisini Ve Verimini Yükselten Bir Başka Renklerden Biriside Odur, Bu Renk Daha Çok Aktif Departman Alanlarında Brain Storm Yani Beyin Fırtınası Yapılan Yerlerde Tercih Edilmelidir.

Kırmızı (RED): Aşk, Gül, Tutku, Kan, Acı, Şeytan, gibi duyguları tetiklediği bilinse’de ofis ortamlarında bu rengin fazla olması size kendi evinizin sıcaklığını hissettirdiği için özellikle misafir ağırlanan ortamlar’da kullanılması önerilmektedir.

3. Işığın İnsan Üzerindeki Etkisi Ve Önemi Nedir ?

Aydınlık Ortamlar’da Uyku Hormonumuz Olan Melatonin Salgılanmaz onun yerine mutluluk ve enerji kaynağımız olan serotonin adlı hormon salgılanır elbette buna güneşin katkısı büyüktür, Eğer personelleriniz gün ışığı gören bir ortamda ise bu harika çünkü onların enerjisi ve ve pozitif psikolojisi artış gösterip işlerine daha da önem ve dikkat verebilecekler.

5. İş Yerlerin’de Aktivite Ve Eğlence Alanları ?

Yaratıcı ofis diyince elemanların aynı google işletmesi gibi kaydıraklardan kayıp oyun konsolların’da vakit geçirip akvaryumlarda kafa dinlemesini aklınıza getirebilirsiniz. Dün bize inanılmaz, imkansız veya aykırı gelen hayal ettiğimiz herşey bugün gerçekleşip yaygınlaşmaktadır. Diğer bir bakış açısı ile bakarsanız personellerinize kafa dağıtmak için daha komplike şeylerden uzak basitçe minimal eğlenceler önlerine sunabilirsiniz. Bir Kaç Örnek Verirsek; spor yapılabilecek basit bir ortam, küçük bir kütüphane eğer bunların hiçbirini icra edemiyorsanız onlara alternatif çözüm olarak bir kaç tane evcil hayvan alarak onların hem dikkatini ve performansını olumlu ölçüde arttırabilir hem de hayvan sevgisini aşılayabilirsiniz…