Font Face Kullanımı (Web Sitenizde İstediğiniz Yazı Tipini Kullanma Özelliği)

  1. Ana Sayfa
  2. >
  3. Html-Css
  4. >
  5. Font Face Kullanımı (Web Sitenizde...

Font Face Nedir Ve Nasıl Kullanılır ?

Web yazı tipleri Web tasarımcıları, kullanıcının bilgisayarına yüklü olmayan yazı tiplerini kullanmak için olanak sağlamaktadır.

Font Tipleri

TrueType (TTF)

Apple ve Microsoft tarafından, 1980’lerin sonlarında geliştirilen bir yazı standardıdır. (Mac OS ve Microsoft Windows işletim sistemleri için en yaygın yazı biçimidir.)

OpenType (OTF)

OpenType ölçeklenebilir bilgisayar yazı tipleri için bir biçimdir. Bu TrueType üzerine inşa edilmiş olup Microsoft’un kayıtlı ticari markasıdır. OpenType yazı tipleri başlıca bilgisayar platformlarında bugün yaygın olarak kullanılmaktadır.

Woff (woff)

Woff web sayfalarında kullanılmak üzere bir yazı biçimidir. 2009 yılında geliştirilen ve şimdi bir W3C Tavsiyeler edildi. Woff esasen sıkıştırma ve ek meta verilerle OpenType veya TrueType olduğunu. Amaç bant genişliği sınırlamaları olan bir ağ üzerinden bir müşteriye bir sunucudan yazı dağılımını desteklemektir.

SVG Yazı / Şekilleri

SVG yazı tipleri metni görüntülerken glif olarak kullanılmasına izin verir. Ayrıca SVG belgelere CSS uygulayabilirsiniz ve @ font-face kuralı uygulanabilir.

Gömülü OpenType yazı tipleri (EOT)

EOT yazı web sayfalarında gömülü yazı olarak kullanılmak üzere Microsoft tarafından tasarlanan OpenType fontların kompakt biçimidir.

Yazı Tipi UzantısıInternet Explorer/EDGEGOOGLE CHROMEFIREFOXSAFARIOPERA
TTF / OTF9.0*4.03.53.110.0
woff9.05.03.65.111.1
woff2Desteklenmiyor36.035.0*Desteklenmiyor26.0
SVGDesteklenmiyor4.0Desteklenmiyor3.29.0
ROT6.0DesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyor